The Chosen

Na začátku června vyšla již čtvrtá série oblíbeného seriálu The Chosen (Vyvolení). Paras Patel, herec, který v seriálu hraje apoštola Matouše, v rozhovoru pro Catholic News Agency hovoří o své roli a o tom, jak ho seriál osobně ovlivnil. „Hrát Matouše, zobrazovaného jako někoho, kdo trpí autismem, a dostávat tolik ohlasů od lidí, kterých se jeho výkon dotkl, mi skutečně dalo smysl jako umělci".

The Chosen je první vícesezónní seriál o Ježíšově životě a stal se nejúspěšnějším crowdfundingovým (financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce, pozn. redakce) televizním projektem v historii. Čtvrtá série se zaměřuje na dobu před Ježíšovým příjezdem do Jeruzaléma a zahrnuje důležité biblické momenty, jako je vzkříšení Lazara a uzdravení sluhy římského setníka.

Po několika epizodách napětí mezi Matoušem a Šimonem Petrem slouží procítěná scéna odpuštění mezi oběma jako připomínka Ježíšova poselství odpouštět "ne sedmkrát, ale sedmdesátkrát sedmkrát" (Mt 18,22). Patel vysvětlil, že jeho postava začala svou "cestu omluvy" ve 3. sérii, když se Matouš usmířil se svými rodiči. "Matouš, který ví, kým je, se vždy snaží to špatné přeměnit do dobrého, cítí vinu a hanbu. To je něco, co miluji, když hraji Matouše, protože nás jako diváky opravdu učí a pomáhá nám chtít v životě dělat správné věci, a to i s překážkami, které nám přijdou do cesty."

Fanoušci seriálu si všímají růstu, kterým Matouš prošel od 1. série. Patel tento růst rád popisuje jako "aktivizaci". "Rád říkám, že Matouš, když byl v daňové budce, nebyl aktivovaný, což znamená, že v něm nikdo nic neviděl. Nikdo si ho nevážil, lidé ho prostě ignorovali. Plivali na něj. Nepřipisovali mu žádnou hodnotu. A on následoval člověka, který přímo osvítil jeho srdce a dodal mu potřebnou sebedůvěru, aby se stal jedním z nejslavnějších písařů v dějinách," vysvětlil.

Patel uvedl, že se při hraní Matouše "hodně naučil", a poznamenal, že "je velmi vzácné, aby vás postava skutečně ovlivnila"."Matouš mě hodně naučil o tom, jak prostě... naslouchat. Naslouchat druhým, naslouchat myšlenkám druhých lidí, dát jim prostor, aby se cítili pohodlně, dát jim bezpečný prostor, aby se mohli otevřít," upřesnil. Herec dodal: "Učím se nesoudit druhé tak snadno. Učím se respektovat druhé a opravdu se snažit naslouchat někomu jinému a naslouchat jeho srdci. Zkrátka nesoudit knihu podle obalu."

Patel se svěřil, že mu fanoušci z celého světa posílají zprávy, v nichž mu děkují za ztvárnění osoby s autismem, protože díky tomu mají oni nebo jejich děti někoho, s kým se mohou ztotožnit. Díky tomu se Patel stal hrdým zastáncem komunity autistů. "Hodně to pro mě znamená. Být velvyslancem autistické komunity je pro mě velmi zvláštní, protože jsem si nikdy nemyslel, že budu její tváří, a je to něco, pro co jsem velmi zapálený," řekl. 2. června, po vydání 1. epizody, se sledovanost seriálu vyšplhala na první místo v AppStore pro Apple TV a na druhé místo v AppStore pro iOS. Premiéra prvního dílu 4. série zaznamenala po vydání úctyhodných 3,5 milionu streamů. Během prvních 72 hodin vygeneroval jen stream na YouTube a v aplikaci více než 2,5 milionu celkových diváků.

Zdroj: Catholic News Agency

www.cirkev.cz

 

Comments are closed.