Víra

Krotitelé lvů říkají, že se jim velmi dobře pracuje s mladými lvy. Ti si chtějí hrát a jsou naprosto neškodní. Krotitel jim klidně může strčit hlavu do jejich tlamy a ničeho se nemusí bát. Mladý lev je přátelský, hravý a velmi dobře se cvičí. Jakmile ovšem lev dorůstá a stává se dospělým, tak se stává také čím dál tím víc nebezpečným. Začíná se v něm probouzet jeho pravá přirozenost a starý lev „poznává“, k čemu je stvořen. Že je stvořen k tomu, aby lovil a zabíjel. A jednoho krásného dne, kdy se v něm toto vědomí probudí, tak ho může napadnout, že jeho krotitel by se pro něho mohl stát výbornou večeří, a tak je schopen i na svého krotitele zaútočit. Proto krotitelé mají strach ze starších lvů, protože velmi dobře vědí, že toto vědomí se v něm může kdykoliv probudit a lev se může stát smrtelně nebezpečným. V cirkusech proto téměř vůbec nevystupují staří lvi, protože to je velké riziko.

Křesťan má být také tímto dospělým lvem. To znamená, že si uvědomuje, k čemu byl stvořen a jaká je jeho skutečná přirozenost. Mladý věřící člověk se často chová jako ten mladý lev – víru nebere zas tak moc vážně. Možná také jako jakousi hru, možná tak trochu sportovně. Ale jak dorůstá do dospělého křesťana, tak už ví, kam jde, jaký je jeho cíl, jaký je smysl jeho života. Vnímá, že víru nemá jen pro sebe, že jeho posláním je hlásání evangelia. Už je tím starým lvem, který si uvědomuje svoji přirozenost, k čemu je stvořen a jaké je jeho skutečné poslání.

Žena z dnešního evangelia, ačkoliv není dcerou Izraele, má právě tuto víru, kterou by jí mohl leckterý Izraelita závidět. Je to víra vytrvalá, a přitom tak pokorná. Tato žena by se klidně mohla urazit, když je přirovnána k psíkům. Mohla by se otočit na podpatku a odejít, ale ona nic takového nedělá. Nenechá se odradit a znovu předkládá svoji prosbu. Ona velmi dobře ví, že Ježíš je ten, kdo může pomoci.

Mám také takovou víru? Věřím, že Bůh může pomoci i na dálku, že stačí jeho jediné slovo? Věřím, že oběť mše svaté může působit i na dálku? Že síla této oběti se může dostat i do očistce? Věřím, že moje modlitba může pomáhat i lidem v Africe? Mám tuto víru? To je víra kananejské ženy. “Ženo, tvá víra je veliká, staň se ti tak, jak chceš.“ Kéž bychom i my mohli jednou zaslechnout podobná slova z Pánových úst!

Comments are closed.