Papež František den po výročí od vypuknutí války na Ukrajině vyzývá k diplomatickému řešení, které by vedlo ke spravedlivému a trvalému míru.

"Tolik obětí, zraněných, zkázy, utrpení a slz v období, které se strašlivě prodlužuje a jehož konec je zatím v nedohlednu," řekl papež František během pravidelného nedělního poselství po modlitbě Anděl Páně. "Válka neničí jen celou Evropu, ale rozpoutává globální vlnu nenávisti a strachu."

Svatý otec znovu ujistil ukrajinský národ o svých modlitbách a apeloval na vytvoření dialogu vedoucího k míru: "Prosím, aby se našla ta trocha lidskosti, která by vytvořila podmínky pro diplomatické řešení při hledání spravedlivého a trvalého míru." Také vzpomínal na obyvatele Palestiny, Izraele a všechny, kteří jsou sužovaní válkou, zvláště myslel na děti.

Papež rovněž mluvil o rostoucím násilí v Demokratické republice Kongo a připojil se k výzvě tamních biskupů k modlitbám za mír. Zároveň vyjádřil naději, že by zde mohl namísto konfliktů najít své místo upřímný a konstruktivní dialog. O své blízkosti a podpoře ujistil i Nigerii, kde stále častěji dochází k únosům.

Pozornost Svatého otce se poté obrátila k Asii, konkrétně k Mongolsku, jehož obyvatelé nyní zažívají období intenzivních mrazů, které má za následek vážné humanitární dopady. "Tento extrémní jev je také známkou klimatických změn a jejich dopadů," řekl papež. "Klimatická krize je sociálním problémem na globální úrovni a hluboce ovlivňuje životy mnoha bratří a sester, zejména těch nejzranitelnějších. Modleme se, abychom dokázali činit moudrá a odvážná rozhodnutí a přispívat tak k péči o stvoření." uzavřel promluvu papež František.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

www.cirkev.cz