Díky svatému Františkovi, který jako první přišel s nápadem živého betléma na začátku 13. století, se v této tradici pokračuje dodnes.

I v naší velkoněmčické farnosti se živý betlém stal tradicí, a to díky nadšeným ochotníkům, malým i velkým. I letos si naši kamarádi pro nás připravili hru o tom, jak to tenkrát vlastně bylo. Sál KD byl opět vhodným místem, které zapůjčil obecní úřad. Divadelní představení začalo něco po 17. hodině, protože lidé neustále přicházeli. Všechny židle byly beznadějně obsazeny a někteří museli ještě stát.

Hudební doprovod měl na starosti Pavel Šabata, role vypravěče se ujala Jitka Franková. O ozvučení se staral Miloš Šabata, a bylo skutečně perfektní. Režii měl na starosti zkušený matador Pavel Nečas.

Divadelní představení začalo hlášením vojáka, který tlumočil rozkaz císaře, že po celé zemi nastává sčítání lidu. Proto i Maria a Josef se vydali na cestu do Betléma, ze kterého pocházel Josefův rod. Protože v Betlémě pro Josefa a Marii nikde nebylo místo, nakonec našli místo ve chlévě, kde došlo k narození Ježíška. Díky oznámení anděla se jako první vydali k jesličkám pastýři, a potom přišli i tři králové, kteří přinesli své královské dary.

Na závěr jsme si všichni společně zazpívali „Narodil se Kristus Pán“. Hned potom otec Petr ještě požehnal svatojánská vína a mohl začít košt vín. Ženy ještě připravily něco dobrého – pomazánky, paštiku apod. a bylo nám dobře. Malé děti ještě utíkaly na pódium, aby si prohlédly Ježíška. Letos děťátko zapůjčili manželé Kosinovi.

Díky všem hercům, zpěvákům, všem kdo něco připravovali a chystali, technikům, kulisákům, mužům patří poděkování za vzorky vína, ženám za dobroty, obecnímu úřadu za zapůjčení sálu. A samozřejmě – všem, kdo přijali pozvání. Jednoduše řečeno – byl to pěkný a příjemný večer!