Ida z Herzfeldu se narodila kolem roku 775 ve Francii, a bývá uváděna jako příbuzná Karla Velikého. Její jméno bychom mohli přeložit jako „žena činu,“ nebo také „činná“, „činorodá.“ To, co o světici víme, to víme především z takzvaného "Vita Sanctae Idae", tedy ze „Života svaté Idy.“ Zde se mimo jiné dovídáme, že jednoho dne onemocněl během tažení vojenský velitel císaře Karla Egbert. Ida se o nemocného postarala, a až se uzdravil, tak se vzali. Karel Veliký jim dal jako svatební dar velké statky a Egberta jmenoval vévodou. Spolu s Idou potom přivedli na svět pět dětí.

Podle legendy se Ida zastavila na královském dvoře v Herzfeldu ve Vestfálsku. Jednou se jí ve snu zjevil anděl a řekl Idě, aby na tomto místě postavila kostel. Kolem roku 804 byla v Herzfeldu postavena na tuto dobu neobyčejně velkolepá církevní stavba. Jednalo se vůbec o první kostel ve Vestfálsku. (V roce 2011 byl kostel prohlášen za baziliku). Když Egbert v roce 811 zemřel, byl potom pohřben na jižní straně kostela. Po smrti svého manžela nastal v životě Idy zlom. Začíná ve ještě víc věnovat Bohu a charitě. Lidé ji dali přezdívku „matka chudých.“ Nechá si také vyrobit rakev, která jí má připomínat poslední věci člověka. Tato rakev je dnes vystavena v kostele v Herzfeldu.

Zemřela 4. září roku 825. Krátce na to se u jejího hrobu začínají dít zázraky a lidé konají k tomuto místu poutě. V současnosti začínají 4. září na tomto poutním místě velké slavnosti, které trvají celý týden. Slavnosti se nazývají „Idawoche“ („Týden sv. Idy), a při těchto slavnostech se nosí vzácný relikviář světice, a přitom je udělováno požehnání svaté Idy. Ida je patronka těhotných žen, chudých a slabých, a nejčastěji má u sebe jelena nebo laň, a to proto, že toto živé stvoření ochránila před jedním lovcem. Z toho důvodu je jelen také ve znaku města Herzfeld. Svatá Ida má svátek 4. září.

(Jinak nejznámější Idou u nás je zcela jistě minerální voda Ida, která pramení v části města Náchod, která se jmenuje Běloves. Tato minerálka byla pojmenována po princezně Idě z rodu Schaumburg-Lippe, která byla uzdravena díky této vodě roku 1840. Tomuto rodu tehdy patřil náchodský zámek.)