Příběh svatého Libora nás zavádí do Francie, do doby 4. století po Kristu. Jméno Libor by se dalo přeložit jako „ten, kdo byl obětován Bohu“, anebo také jako „slavnostní řečník.“ Obdobou tohoto jména je například Liberius.

Podle tradice se Libor narodil kolem roku 348 a pocházel z bohaté šlechtické rodiny. Později se stal knězem a biskupem, a požehnaně působil v této službě téměř 50 let v Le Mans. Údajně se znal i se svatým Martinem, který ho doprovázel na jeho poslední pozemské cestě, a který ho měl také pohřbít.

Protože se brzy po jeho smrti začaly dít u jeho hrobu zázraky, byl o tyto ostatky velký zájem. Bylo domluveno, že ostatky obdrží německý Paderborn, protože diecéze Paderborn byla nedávno založena. K putování svatých ostatků do Německa se váže legenda, že po celou dobu toto procesí provázel páv. Když se průvod zastavil, páv také. Když se průvod dal znovu do pohybu, páv také. Až když průvod dorazil do Paderbornu, páv vyletěl na věž katedrály a mrtvý spadl k zemi. Splnil tak svůj úkol: doprovodil ostatky světce až tam, kde měly být nakonec uloženy. V 11. století se potom sv. Libor stal patronem a ochráncem katedrály i diecéze Paderborn.

Během 30. leté války luteráni ostatky světce ukradli, ale nakonec se podařilo zase získat tyto ostatky zpátky.

Každý rok se kolem svátku tohoto světce konají v Paderbornu velké devítidenní slavnosti. Průvodem se nese relikviář s ostatky tohoto svatého muže. Nosiči mají slavnostní šaty, které trochu připomínají oděv švýcarské gardy ve Vatikánu. Odhaduje se, že svátky navštíví něco přes milion návštěvníků. Město je v té době lemováno desítkami stánků, a konají se zde mnohé kulturní akce. Slavnost je potom zakončena mohutným ohňostrojem.

Svatý Libor (někdy také Libor Lemanský) má svátek 9. dubna, znázorňuje se s biskupskými insigniemi, a pochopitelně u jeho nohou nechybí páv. Protože podle legendy zemřel v náručí sv. Martina, bývá také vzýván jako patron šťastné smrti. Jindy bývá označován jako „stavitel mostů,“ a to kvůli pokojnému přenesení ostatků z Le Mans do Paderbornu. Přátelství těchto měst patří k těm nejstarším ověřeným přátelstvím mezi městy. Každých 5 let je také udělována medaile sv. Libora významným osobnostem, které se zasloužily o mír a jednotu Evropy.

Kostel sv. Libora najdeme u nás například v Jesenci (děkanát Konice). Pochází z 18. století a architektem byl J. B. Santini Aichl. Na klenbě kostela je možné vidět výjevy ze života světce.