Svatá Anežka

Nedělní mše svatá na Cvilíně, která začne v 10:00, bude obohacena o výjimečný akt. Do poutního chrámu Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení sv. Kříže budou umístěny ostatky sv. Anežky České, od jejíhož svatořečení právě uplynulo 35 let.

Sv. Anežka Česká a řád menších bratří sv. Františka, jemuž cvilínský poutní kostel patří, mají mnoho společného. Byla to ona, na jejíž popud přišli do Českého království na konci 20. let 13. století první minorité (ze Saska) a kdo se u krále Václava I. zasadil, aby jim umožnil otevřít v r. 1232 v Praze klášter (s kostelem sv. Jakuba) – první minoritský klášter u nás. Později ještě založila při klášteře klarisek Na Františku (na Starém Městě Pražském) i další klášter menších bratří. Norbert František Škrdlík, OFMConv., dlouholetý provinciál minoritů měl podstatný vliv na závěrečnou fázi jejího svatořečení. To on již roku 1947 přednesl generálu řádu jménem československé provincie prosbu o zahájení kanonizace, načež se této myšlence plně oddal a v r. 1989 mohl být v Římě přítomen vyvrcholení tohoto svého celoživotního díla.

Anežčiny ostatky – část čelisti – získal P. Sebastian Gruca, OFMConv, rektor poutního místa, přímo z generální kurie řádu menších bratří. Tam se dostaly v 50. letech 20. století, kdy je ve španělském Escorialu našel františkán P. Šimon Jaroslav Zuska, OFM, jenž na tento okamžik vzpomínal takto: „Jel jsem v roce 1950 do Říma na zakončení svatého roku. Zde jsem se dozvěděl, že ostatky Anežky České měly být převezeny do Španělska. Spodní čelist měla skončit v Escorialu, kde jsou pochováni králové. Tam je za hlavním oltářem nějakých osm tisíc ostatků. Ty byly sice označeny, ale chyběl k nim seznam. V Římě jsem si v roce 1952 vyřídil papíry, abych měl přístup, kam jsem potřeboval. Dostal jsem se tam, ale chyběl seznam a já měl hledat. Zamkli mě a já nevěděl odkud začít. Hodinu a půl jsem se jen modlil, jak se do toho dostat. Poté přišel správce a zeptal se mne, jestli věřím na zázraky. V ruce měl obálku. V právě došlé poště nalezl psaní se seznamem ostatků. Najisto jsme šli do skříňky označené »Of Beate Agnes Pragenzis«. Zde jsem objevil krásný, čistý chrup Anežky České.“ https://www.ofm.cz/2015/07/27/rozhovor-s-bratrem-simonem/

To, že byly Anežčiny ostatky od onoho nálezu uchovávány u menších bratří, není nahodilé – důvod tkvěl právě v Anežčině vztahu k nim, jakož i ve skutečnosti, že hráli klíčovou roli v jejím svatořečení.

V neděli 17. 11. se tato vzácná relikvie, jakých ve světě moc nekoluje, dočká na Cvilíně slavnostního uvítání, tedy pár dnů po svátku sv. Anežky, jenž připadá na 13. listopad.

Na tuto událost P. Sebastian zve všechny ctitele kanonizované Přemyslovny, ale i Panny Marie, jíž je kostel zasvěcen: „Zvu všechny, přijďte uctít svatou Anežku, může nám všem tolik toho vyprosit.“

Nejde o jedinou vzácnou relikvii, kterou lze ve Cvilíně zhlédnout, mj. je zde relikvie sv. Maxmiliána Kolbeho v podobě vousu, který uchoval klášterní holič br. Akurcjusz Pruszak, OFMConv, poté, co pozdějšího mučedníka oholil po jeho návratu z Japonska, kde si sv. Maxmilián nechal narůst vousy. Spolu s ostatky sv. Kříže a sv. Jana Pavla II. je budou moci věřící uctít, kdykoli cvilínský mariánský chrám navštíví.

www.cirkev.cz

Comments are closed.